Thursday, September 24, 2009

Kokkuvõte 1

Nagu tiitlid selles blogis viitavad, on Vaba Hip-Hop Muusika Blogi loodud Väga Väga Vaba Maailma Nimel. See tähendab, et siia blogisse koondan hip-hop muusikat, mida muusikud pakuvad tasuta. See blogi on pisike pingutus tuua eesti kuulajani arusaadavas keeles informatsiooni nende muusikute ja kogumike kohta. Blogi ise tekkis vajadusest pakkuda informatsiooni ja linke. Siinsed amatöörsed arvustused on kirjeldusteks albumitele, mida jagan Väga Väga Vaba Turu üritustel. Et tõhustada jagamist, otsustasin visiitkaartidena levitavate audio cd-ede kõrval kirjutada ka data cd-esi vähemalt 10 kogumikuga mp3 formaadis. Esimene selline data cd sai ka kaanekujunduse:



Kokkuvõtte mõttes on selles postituses nimekiri nendest kogumikest ja nii ShareBee kui ka MediaFire lingid:



Atmosphere - Leak At Will EP [2009].zip (35.43 MB) SB MF

Bi-Polar Bear - Today I Found Happy [2009].zip (65.22 MB) SB MF

Class B - Upset EP [2008].zip (55.98 MB) SB MF

P.O.S. - Meat Tape 2 [2009].zip (83.32 MB) SB MF

Rob Viktum - Progress - An Audio Tribute To The Cambo...zip (61.8 MB) SB MF

Tab-One - The Tabloids [2009].zip (51.81 MB) SB MF

The Are - Iran [2009].zip (48.36 MB) SB MF

The Equation - Y=MC+P [2007].zip (65.39 MB) SB MF

Whiskey Blanket - ...It's Warmer Down Here [2004].zip (81.93 MB) SB MF

Witness - .45 Sweetheart [2008].zip (19.6 MB) SB MF

Monday, September 21, 2009

Tab-One - The Tabloids (2009)


Tabloids on praegusest valikust siin blogis üks parimaid. Kooley High liikme tasuta soolo-debüüt väärib saada leibeldatud kui soulful hip-hop. Pehmet ja hästikõlavat on sel kogumikku parajalt.
Alustaks aga negatiivsest - soul on hea, kuid ära kurnatud. Vc Insd My Hd taustaks on Eddie Kendricks'i "Each Day I Cry A Little" (Kuula), mida võib lugeda üheks enimsämpeldatud Motown'i looks. Vajadusel võiks leida rohkem seda lugu mingil moel kasutanud räppareid, kui kahel käel on näppe. Tuntuimad neist on 50 Cent'i "God Gave Me Style", Cormega "Glory Days" ja AZ "Fan Mail". Enda lemmiklugudest Kanser'i "Pleasant" ja veel mõned, mis hetkel ei meenu.
Kolmeks parimaks looks sellelt kogumikuks tembeldan järgmiseid: Land of the Brave on järjekordne dissidentlik lugu olustikust unistuste maal. Tab-One kirjeldab selles loos enda kokkupuuteid ühe kodutu Vietnami-veteraniga. Selle südantlõhestava loo sõnum jõudis mulle kohale bussiga linna sõites ning kõnniteel päikesesoojust ootavat Tartu kohalikku kodutut nähes tahtis isegi pisar end silmast välja kangutada.
Well i was walking down the street yesterday
when i passed an old man and i heard him say:
"Excuse me, brother, could you spare a little change?"
Searching through my pockets and i feel kinda strange
cuz back in the day i woulda had plenty
but now i reach around and i can't find any
cuz my bank-account's on this little piece of plastic,
how i'm supposed to help a brother when times get drastic?

Tell Us the Truth on hard-hitting lugu sellest, kuidas valitsus peidab asju rahva eest. "We want to know the truth / Please tell us what you know / Cuz it could benefit us all - maybe we could grow..." Nauditavale vinüülikratsimisele järgneb lühike helikatkend 'kokkusattumustest' USA ajaloos. Hea lugu on hea.
Rütmikas Iron & Rhyme paistab silma, sest see on ainus lugu albumil mis sisaldab taustas ainult akustilist kitarri, käteplakse ja mõnda heliefekti.
The Tabloids on läbivalt mõnus kogumik. Ei pelga isegi öelda, et selle eest tasuks isegi raha välja käia. Et aga muusika väärtus pole mõõdetav rahas, ei vääri see mõte edasiarendust. Tirige ja nautige!

01 Welcome to the Tabloids
02 Vc Insd My Hd
03 This Way f. Median
04 You Got Me f. Napoleon Wright II
05 Three Ladies
06 Who’s That?
07 Land of the Brave
08 Tell Us the Truth
09 Revival
10 Iron & Rhyme
11 So It Is f. Napoleon Wright II

MediaFire, 52MB

Atmosphere – Leak At Will EP (2009)


Urban Atmosphere ehk tänased räpigeeniused “sipelgas” ja “nälkjas” Ant & Slug on peale minevaaastast superalbumit When Life Gives You Lemons You Paint That Shit Gold tulnud peale seda välja ka kurva klouni EP-seeriast 13. osaga ehk Sad Clown Bad Dub 13, mis oli live-album ja nüüd ka uue tasuta EP’ga Leak At Will. Mitteametlikult ilmus eelmisel aastal ka miksteip kavala nimega When Life Gives You Free Shit, millest enamik lugusi olid pärit 2007. aasta lõpul ilmunud tasuta albumiga Stricktly Leakage. Jah, Atmosphere armastab tähelepanu. Ja tänu uuele materjali, mida nad nii hoolimatult avaldavad spetsiaalselt läbi interneti, nad ka saavad tähelepanu. Kuid erinevalt New Yorgi räpparist Papoose, kes on samuti tuntud iga paari kuu järel uue miksteibi avaldamisega, Minnesota hip-hopi ülim kehastus Atmosphere väärib tähelepanu.
Aastaid tagasi emo räpi tiitlit kandnud Atmosphere on viimastel aastatel muutnud oma stiili vaat, et tundmatuseni. Kunagised lõputud jutustused endisest armastusest Lucy’st, mille taga peibutas räpiarmastajaid groteskset anglikaanitsemist vääriv omadussõna undergrounditsev biidivalik on nüüdseks asendunud huvitavate aruteludega lapsepõlvest, hip-hopist endast ja üldsegi, huvitavamate teemadega, millest luulelisus peegeldub endiselt läbi Slugi eksimatult omapärase omamehelise hääle ja arusaadavate sõnaseadete. Slugi räpid pole pelgalt räpid, need on jutustused. Anthony biidid on samuti teinud läbi suure arengu. Atmosphere viimaste aastate edu põhjus võib vabalt peituda ka Anti popilikes uuekooli instrumentaalides, mis on siiski suutnud kaasa võtta selle boom boom bap kvaliteedi ja muidu lifimuusikana tunduvad lood muutuvad lähemal kuulamisel meistriteosteks, millesarnast keegi teine ei suuda valmistada.
Kuivõrd Atmosphere tuleb võrdlemisi väikeste vahedega välja uue materjaliga, on tegu siiski kvaliteetmuusikaga. Jäädes tagasihoidlikuks, käib tasuta EP’ga kaasas lühike teatis, milles Slug ütleb, et seda 7-loolist ep’d ei tasu võtta väga tõsiselt ja nad tegid selle enda lõbustamiseks. Taolise žestiga ütlevad nad aitäh kõikidele kuulajatele, kes läbi aastate on oma kõrvad pühendanud just nende muusikale.
Mille fell off the fire escape on üks kindel standout track, mis illustreerib hästi, kuidas Ant annab soul’ile uue tähenduse ja Slug vestab jutustusi nooremast põlvest.

1. C’mon
2. They always know
3. The ropes
4. White noise
5. Feel good hit of the summer 2
6. Mother’s day
7. Millie fell off the fire escape

19-minutiline EP on kindlasti väärt kuulamist ja lekkinud on ta kõvasti. Leak At Will’i saab alla laadida teenusepakkujatelt nagu Zshare, Rapidshare ja Sharebee. Atmosfäärilist kuulamist!

The Equation - Y=MC+P (2007)


UllNevaNo ja Knowledge on duo, kelle tasuta albumi juures kõige arusaadavam asi on kaanepilt. Kuusteist lugu varieeruvad suuresti - taolise projekti juures tähendab see aga, et nii mõnigi lugu on kohutava kvaliteediga. Näiteks The Way oleks väga hea lugu, kui see ei oleks liiga valju ja distorted. Üks spetsiifiline sämpel sellest loost kõlab nagu oleks see näpatud ühelt 8-Mile saundträkilt. Complete algab mõnusa laenuga, kuid on samuti häirivalt sahinane. Meeldivaimad lood sellel kogumikul on need, millega kaasnev sahin ei ähvarda kõrvadele halvasti mõjuda. Näiteks The World koos Tislan the Great-iga on päris nauditav. Seni pole mul aga õnnestunud mõista, mis võiks kasvõi ühegi loo sõnum olla. Mõneti selle pärast ma seda kogumikku hoiangi ja aeg-ajalt jälle kuulan: lootuses, et ühel päeval hakkan aru saama. Kirjelduste järgi tean ma seda, et nad taotlevad 94-nda aasta soulful liikumise taastamist hip-hopis. Üks kriitik väitis, et see on hale vabandus, et imiteerida Little Brotherit. Selleteemalist lugu, Come Back 1994 pole sahina tõttu veel õnnestunud ära kannatada. Last.fm väidab aga, et see album on tugevasti mõjutatud 1998. aasta filmist pi (IMDB). Seda mõtet toetab ilmselt samast filmist laenatud helikatkendite rohkus sel kogumikul.
Varsti peaks ilmuma nende järgmine üllitis, Day Job EP. Kui heita kõrvale Y=MC+P helikvaliteet, on potentsiaali neis kerge märgata. Kes teab, võib olla ongi The Equation järgmine Tha Connection või Common Market.
Kokkuvõtteks pean ütlema, et korralikku arvustust Y=MC+P'st on keeruline kirjutada. Ja idee poolest poleks vajagi, sest see muusika ei ole nii hea, et seda peaks levitama. Pigem tundub see olevat kehvapoolne abstraktne muusika; enesepiitsutamismuusika, kui nii võib öelda - The Equationi kuulamine on nii ootus- kui ka piinarikas. Kvaliteetsemad ja paremad lood asuvad albumi lõpus, milleni on raske jõuda, kui The Way ja Come Back 1994 ära ehmatavad.

1. Intro
2. Simplest Form
3. Tha Way
4. Complete
5. The World ft. Tislam the Great
6. Come Back 1994
7. Its All Numbers
8. My Fair Lady
9. Warm Greeting
10. UllNevaNo (Prelude)
11. UllNevaNo
12. Xtra, Xtra
13. We've Tried
14. Day Job
15. Start Fresh
16. Good Night Ya'll

Last.fm
Myspace
LINK.

Whiskey Blanket - ...It's Warmer Down Here (2004)


...It's Warmer Down Here on ainus album, mille levitamiseks ma olen artistidelt küsinud luba. Whiskey Blanket kaasamiseks Vaba Hip-Hop Muusika projekti sain ma motivatsiooni nende endi põhimõtetest. Tsiteerides suvalist lugu sellelt samalt albumilt: "We put out a great tape just for honesty's sake". See album ei ole siin asjata. Whiskey Blanketit hindan ma nii kõrgelt, et seni pole mul õnnestunud piisavalt head arvustust neist kirjutada. Antud juhul ei ole muret, sest tegu on nende debüütalbumiga, mida ei anna Credible Forces'iga võrreldagi. Esimesel kogumikul on trio veel eriti noor, kogenematu ning toores. Nende sõnaseaded on siin arusaamatumad ja enda pillimängu vähem. Hea on ikkagi. Kuidas saakski mitte olla?
Esimene asi, mida potentsiaalne kuulaja võib täheldada, on räppmuusikale ebaharilik kaanekujundus. Väljanägemise ja nime poolest võiks oletada, et tegu on raskema muusikaga. Aga ei. Tegu on väga pehme ja intelligentse, jazzise hip-hop muusikaga. "Jazzine" sealjuures võib tähendada ükskõik mida - WB puhul aga seda, et nad mängivad ise oma instrumente. Kui ma ei eksi, siis on kõik kolm tegelast muusikalise haridusega - mis on räppmuusikas üpriski haruldane.
Seda kasutavad nad ära, et luua eriliselt omapärast stiilisegu naturaalsete instrumentide ja katkematu räpivooluga. Biidid on tihtipeale ühekülgsed, kuid neile laotud sõnad on piisavalt huvitavad, et seda andestada.
Nagu ka Class B arvustuses, tahaksin ma siingi tuua välja ühe erilise loo, millesarnast teist ei ole ega tule. Nimelt on sellele esimesele albumile sattunud lugu, mis iseloomustab hästi nende teise albumi stiili: Cultivation. Selles loos räägivad nad keskpärase ameeriklase elust, sellega kaasnevatest pahedest ja ükskõiksusest, hoolimatusest ja ärakasutamisest. Tegelikult räägivad sellest mitmed WB lood. Cultivation torkab sellelt kogumikult silma mõnusa tausta poolest. See on debüüdil esimene lugu, milles nad on näinud muusikaga tuntavalt palju vaeva.
Järgmine lugu, Land of the Free (Sloppy Joe solo) järgib eelmise loo teemat, sügavuti. Kritiseeritakse tarbimiskultuuri, maailmamajandust, patriotismi, Iraagi sõda jne. Näide:
There was terrorism long before this ever happened,
and still there's people slapping him on them back
when they're clapping,
acting like their president is a pound-for-pound hero,
and bodies are still to be found at ground zero.
[---]
It's bad enough we use a quarter of the worlds energy
and play it like the other countries are the enemy
can it be: entering the 21th century,
if we're not still number one, we'll sure enough pretend to be.

Mis mulle endale väga meeldib, on nende vastumeelsus pop-räpile. Loos Jaws of the snake ütlevad nad välja selle, mida ise populaarsemat räppmuusikat kuulates mõtlen: "I don't fucking wanna hear about your big booty hoes..." Whiskey Blanketilt kuuleb neid mõtteid, mida räppmuusikas muidu ei kuule. Näiteks loos The Way We Look Is Fine räägivad nad plastikkirurgia sisutusest. Refräänis ütlevad nad nii: "Anyone can be beautiful in someone else's eyes."
Kindlasti ei ole need albumi ainsad head lood. 15 loo seas võib olla igaühe jaoks häid mõtteid.

1. Intro
2. Faceless Artistry
3. Daily Basis
4. Pocket Full Of... ft. 85
5. The Way We Look Is Fine
6. Jaws of the Snake
7. Cultivation
8. Land of the Free (Sloppy Joe solo)
9. Malevolence
10. Camp Jesus
11. A Flow Grew ft. Lindsey & Quinn
12. With A Promise Nearly Visible (Steakhouse solo)
13. Drug Track/Biz Freestyle ft. Zander
14. My Whiskey Blanket (Funny Biz solo)
15. Outro

Koduleht
MediaFire, 85MB

Sunday, September 20, 2009

Class B - Upset EP (2008)


Class B on Islandi räppar, kes sõnu seab inglise keeles. Pooletunnine kaheksast loost koosnev Extended Play on tasuta saadaval aadressilt www.coxbutter.com ja sama käib vist teistegi sama grupi albumite kohta. Kuna need on islandi keeles, pole ise silma ega kõrva peale visanud.
Kodulehel kirjutab Class B, et Upset EP-d alustas ta mõttega saada üks taust igalt produtsendilt kellega ta koos on töödanud. Nii see aga ei läinud, kuid avaldas ikkagi ja lood on head. Jaksu, et sõnu erilise aksendita ritta vuristada, tal on. Biidid on mõnusad - jazz-instrumentide mängu on palju. Pea igas loos on parajalt klaverit.
Atmosfääriks sellele albumile sobib keskkond, mida on kujutatud kaanepildil. Kui kuulad, siis sügisesel jalutuskäigul kõrvaklapid peas - blokeerimas end maailmast, maalides kuuldust enda ümber maailma. Kolletuvate lehtedega sobivad Class'i teemad hästi. Sügavate suhtemuredega lugudes Perhaps ja Understand Me - kesknevad ühe tõelise armastuse ebatõelisema koostisosa, igatsuse, ümber. Lapsepõlve ja -probleemidega lugudes Quiet Nights ja Kids.
Viimane neist on sealjuures see lugu, mille pärast tasub sellele kogumikule KINDLASTI kuulamisaega kinkida. Kui sa ei viitsi tirida tervet kogumikku, proovi kõigepealt Kids'i mp3-ena. Selle loo klaveri-klimberdus on kõige õnnetum, teema kõike südantpuudutavam ja nostalgiline ning taust kõige muutuvam. Vähesed räpparid julgevad teha nii, et panevad ühte loosse mitu tausta. Näide sellest on näiteks kodumaise räppari Cool D lugu Eestlased. Class B julgeb seda teha ja teeb seda hästi. Lugege osa lõpubiidi tekstist:
I remember:
I had my first drink at the tender age of twelve
first piece of ass newyears later i had enough about myself
This was next to nothing compared to the things my friends used to got into
experimenting and getting bent, having fun, some would begin to...
lose shit a little bit, user becomes abuser and soon enough you're dealing with
a root to the booze and blunts and some different shit,
there ain't no actual difference,
what happened is not what you would want as a little kid
i knew these dudes who was getting high way before they were through with junior high and today most of them are cool
but there's a few, when i meet them on the street it's hurt to see them how they be without a clue as to what to do with their ruined lives
then i start to remember back when you and I...
used to go to all the parties and the shows, we were do or die...

Seda on isegi raske ette lugeda. Proovige enne kuulamist ette kujutada, kuivõrd raske võib olla seda räppida, kui su emakeel pole inglise keel.

01 Attention!
02 Same Routine
03 Perhaps
04 Understand Me
05 Quiet Nights
06 The Filth
07 Kids
08 For Tomorrow
57MB <<< Lae alla

Wednesday, September 16, 2009

Witness - .45 Sweetheart EP (2008)



Eelmise aasta oktoobris avaldatud tasuta EP on Witnessi teine väljalase, kui ma ei eksi. 2007. aastal ilmus debüüdina The Evermore EP, mis pole tasuta saadaval.
Witnessi muusikat kirjeldab malbe taust ja rahulik argine luulelugemine. Mõjutusi on raske defineerida - tegu võib olla "kohvikumuusikast" mõjutatud hip-hopiga. Lüürika võib tõesti olla kohvikutes kirjutatud. .45 Sweetheart'i puhul võib märkida, et 14 minutiga öeldakse palju rohkem, kui väga paljud müügilolevad "parimad räppalbumid" suudavad öelda neli või viis korda rohkem aega kulutades.
Kindel standout track neist viiest on esimene, Home Tonight, mis on mänguline ja mõnusa klaverisämpliga. Selle lüürikat saab lausa kodulehel lugeda. Mulle endale meeldib selline katkend: "I met a kid that said that I should date his sister / that shit would never happen / cause republicans are bad kissers"
Märkimist väärib ka teine lugu, Cheap Date, mis teeb julgeid analüüse baaris käivate inimeste kohta: "She never kissed a boy without a drink on his breath / thus she never loved a man who didn't remind her of daddy".
.45 Sweetheart on hästi meelestatud lembeline hip-hop muusika. 14 minutit, mida võib tüdinemata kuulata terve õhtu.

1. Home Tonight
2. Cheap Date
3. Said The Sunrise
4. Canvas Stays Blank
5. Only Children

Lingid:
45sweetheart.com
Witness.bandcamp.com
Myspace
20 MB-st EP'd saab alla laadida kahelt esimeselt lingilt, kui ka Megaupload'ist.

Friday, September 11, 2009

Rob Viktum - Progress - An Audio Tribute To The Cambodian People (2007)



Progress on projekt, mis kindlasti mängis rolli ka Iran'i projekti tekkimises - tegu on ju ühe varasema taolise kogumikuga, mis valmistatakse kindla riigi muusikalisest varamust. Enne seda võis taolist loomingut tarbida Beat Konducta / Madlib'i India seeria näol. Erinevalt India ja Irani projektidest on Kambodža projekt pisut põhjalikum ja sügavam: lood on pikemad, helisalvestised tõsiseltvõetavamad ja biidimeistri emotsionaalne seotud olukorra või keskkonnaga suurem.
Instrumentaalpaladesse paigutatud helisalvestistest selgub, et Vietnami sõja ajal langetas USA Kamboodžasse sama koguse pomme, mis Teises Maailmasõjas sai langetatud Jaapanile (välja arvatud tuumapommid). Selgub, et sõjasegadus mis oli aastakümneid tagasi, on mõjutanud selle riigi arengut tänaseni ning asjaolud pole läinud sugugi mitte nii palju paremaks, kui võiks arvata.
Muusikaliselt on Progress parem kui Iran, mitte pelgalt kahekordse jooksmisaja, vaid ka lugude ülesehituse ning taseme poolest. Paljud lood kestavad isegi üle kolme minuti ning on vägagi südamlikud. Selles on oma osa mänginud selline tegelane nagu Mr. Dibbs kellele lasub au lõigete kompseerimise eest. Olles ise väljastanud kümneid kogumikke, on Dibbs'i kogemused kindlasti aidanud muuta seda kogumikku täiskasvanumaks. Lood nagu Progress ja Phnom Kulen võtavad minu arvates kõige paremini kokku selle kogumiku meloodiakõne: vähem äratuntavat instrumentaalset muusikat, kuid tasakaaluks lõikelaual ümber vormitud laulmist või huvitavamaid pillimängukatkendeid, mis teeb kuulamise huvitavaks.
Instrumentaalmuusika sekka on lisatud ka Kambodža muusikaga remiksitud Strange Fruit Project'i lugu The Feeling. Black Milk'i poolt produtseeritud originaallugu saate kuulata siin. Julgen väita, et Rob Viktumi versioon on kõikepidi nauditavam.
Räppimist sisaldavad just selle projekti tarbeks kirjutatud seitsmes ja kuueteistkümnes lugu, Orangutans (mis räägib muu seas ka elus eesmärgi otsimisest) ning koos Reflect June'ga valminud kaheminutiline kerge pala Through The Ash.
Tribuutalbum Kamboodža inimeste kannatustele pole valminud kerglaselt - nelja aasta töö vilju on meeldiv kuulata ning see muusika on mõtlemapanev, sisaldamata üleliigseid sõnu. Vahel ei pea ütlema palju, et palju öelda.

Rob Viktum kirjutas:
A little background on why I did this record. I have had the pleasure of being a part of a Cambodian family for the last 4 years, through my girlfriend. I was completely oblivious to the Khmer Rouge and the horrors they put their people through. I made this record to hopefully raise awareness to this, and to put the power in your hands to do research and find out for yourself, what our government did to the people of Cambodia, and what our involvement in Cambodia gave birth to. Okay, go research, and learn.... off my soap box...all the beats on this record were made with Vinyl that my Girlfriends father brought over from Cambodia years ago, and gave to me. I will forever be in debt to him and his family for taking me in and teaching me about Cambodian Culture. This record is for them.
Peace and Blessings, Rob Viktum.


01. A word from our (Von)ser - Feat: Von Pea
02. Strange Fruit Project - The Feeling Phnom Penh Remix
03. Dibbs visits Senmonorom
04. Progress
05. Siem Pang
06. Boung Long
07. Bavu Blakes & Element 7d - Orangutans
08. Prey Veng
09. Phum Tani
10. Banlung
11. Sihanoukville
12. Kampot
13. Phnom Kulen
14. Siem Reap
15. Svay Rieng
16. Reflect June - Through The Ash ( A tribute to the spirit)

Lae alla, 65 MB:
Rapidshare
MediaFire
UserShare

Rob Viktumist:
Myspace
Twitter
Blogi

The ARE - Iran (2009)



The ARE on üks mees. Selle mehe kodanikunimi on Russell Gonzalez ning muusikat on ta viljelenud kauem, kui mõned tänased staarid on elanud. Houstonist pärit kolmeliikmelise kruu, K-Otix'i produtsendina tegeles see mees aastast 1992 kuni 2004. K-Otix on üks neist vähestest lõunaosariikide räpirühmitusi, mis on oma muusika eesmärgiks seadnud sügavad sõnumid mitte sügavate bassiliinide peale koomiksikangelaste nimede karjumise.
Iran on muusikaline projekt, mis peaaegu täielikult on koostatud Iraani muusikast. 21 minuti sisse jääb 13 lugu millede pikkused kõiguvad minuti ja kahe minuti vahel. Tegu on instrumentaalmuusikaga, või biitidega - sest erisuguseid helikatkendeid seob peaaegu alati kokku muutuv, kuid läbiv trummiseade. Kuulamiseks on see kerge ning sobib väga hästi taustamuusikaks õppimise või lugemise ajaks. Iraani muusika sealjuures tundub läbi sellise tõlgendamise mitmekülgne ning huvitav.
Kogumik on saanud teostuse tänu The ARE'i soovile pöörata kuulajate tähelepanu selles piirkonnas toimuvale. Sellest mis seal toimub, annabki see lühikogumik vähemalt pinnapealselt aimu tänu muusikasse segatud helisalvestistele. Kõige meeldejäävam neist on loos What You Don't See On Your TV, milles noor naisterahvas kirjeldab seda, kuidas silmaga nähtav erineb totaalselt sellest, mida kajastatakse uudistes.
WHERE IS MY VOTE tõmbab endale tähelepanu, sest Iraan on üks suuremaid islamiriike maailmas. Lääne inimestel pole aimugi, mis selles piirkonnas tegelikult toimub, kuna meil ei ole ega tundu saamagi olema ühendus nende inimestega pelgalt tänu religioossetele erimeelsustele. Demokraatlik maailm on kiire ruttama appi, kui mängus on majanduslikud huvid ning võimu küsimus... Kuid kui asi puudutab ainult demokraatia näilisi põhielemente - vabadus, õiglus, rahva võim ja palju muudki, siis võib istuda tagasi, kratsida kubet ning loota, et must mees valges majas võtab kunagi võib-olla midagi muutlikku ette, et endal paremini läheks.

The ARE kirjutas:
what up yall, it's been a sec but never worry, I've been hard at work trying to create projects for your listening pleasure. My newest installment is a project called "IRAN". This was actually in the making for a long time but got alittle sidetracked by other things. With the crisis in Iran, I thought it needed to be finished and out immediately. It's using all Iranian music and is dedicated to the people of Iran. I can't explain how seeing all the press and events in Iran effected me. It saddened me to see people getting beat up by the police, people going missing and even killed like the young girl Neda. Seeing all this played a big part in finishing the project and I hope that it can bring more awareness to the situation in Iran. Don't give up!

1. Intro
2. Protest
3. The March
4. Love
5. The Night
6. Let’s Go
7. Closer
8. What You Don’t See On TV
9. Rooftops
10. Green
11. Protest 2
12. One Thing Remains
13. IRAN

Vaata ka tagakaant.

Otselink .zip failini, 54 MB

Last.Fm

Bi-Polar Bear - Today I Found Happy (2009)



Bi-polaarkaru projekt on kohe kindlasti üks selle aasta fantastilisemaid tasuta hip-hop albumeid nii nime, kaanekunsti kui ka sisu poolest. Selle 12-loolise kogumiku nimilugu on samavõrd mänglev ja multifilmiline kui neli aastat tagasi ilmunud eepiline Danger Mouse'i The Mouse And The Mask. Kultuslikuks kujunenud hiirealbumiga sarnaneb õnnetu karualbum mitte niivõrd rütmi, kuivõrd fenomenaalsete muusikaliste laenude tõttu. Neid on tajuda nii jazz-, blues-, funk- ja ka kontemporaarse muusika valdkonnast, ent midagi ärapruugitut ei tundu olevat (mis on tänapäeval räppmuusikas haruldane). Paljuski meenutab see kogumik ka minu minevaaastast lemmikut, Horrorshow'd - ka sellel kogumikul tikub emotsionaalne näidik võnklema kurbade lapsepõlvejutustuste juurest kiirete ja rõõmsate lugudeni. Kahemõttelised palad nagu Love Begins to Die on meloodia poolest kohutavalt rõõmsameelsed, ent masendava sõnumiga. Today I Found Happy tähendab südamevalu amputeerimist. Öelda Fuck Her ning olla siiralt rõõmus, et elu (Life) on kõike - nii head kui ka halba:
"One day he turned those beatings into beats to numb the pain / he got hit and never made one on a record / but he made that music that made him feel special..."
Väga positiivselt paistab rütmikate lugude seast välja lugu Good Moaning' mis on vahva sõnamäng: moaning võib olla "oigamine", kuid sõnaga good võib see asendada sõna morning. Sahiseva algusega jätab see palake mõnusa retro-maigu, millele korduv leebe leelotamine taustal annab t+1 plusspunkte. Teemavalik on meeleoluga täiuslikult sobiv: hommikused mõtteterad, öeldud häälega mis tundub nagu Bother Ali ja Paul Wall'i segu:
"I say damn, i feel strange and i love it / woke up with a sample to fuck with / life cut up like a drum loop, put back together / didn't mean to make it sound like a 'fuck you' / just made it sound like the truth / view how it grew through views of it's roots"

1. Fuck Her (Produced by August, Cuts by DJ Vilas Park Sniper)
2. Test Your Might (Feat. Kalo)  (Produced by August)
3. Her For Him (Produced by Ugly Orwell)
4. NPFJ (Produced by August)
5. Good Moanin' (Produced by Ugly Orwell)
6. Today I Found Happy (Produced by Ugly Orwell)
7. Party Girl (Produced by Ugly Orwell, Cuts by DJ Vilas Park Sniper)
8. Home Pt. 2 (Produced by August)
9. Love Begins to Die (Produced by Ugly Orwell)
10.Night's Like This (Part 1 Produced by August, Part 2 Produced by Ugly Orwell)
11. Life (Produced by Ugly Orwell)
12. Untitled
Kokku: 43 minutit / 66 MB

Allalaadimine kodulehelt peale e-maili sisestamist.

Myspace
Last.fm

P.O.S. - Meat Tape 2 (2009)


Alustuseks võiks tunnistada, et Meat Tape 2 on järg 2006. aastal ilmunud samanimelisele kompilatsioonile, mille punk-rokkar/räppar P.O.S. koostas koos instrumentalisti Turno Nemesisega. Mõlemad kogumikud on koostatud erinevatest koostöödest, mis albumitele pole mahtunud. Meat Tape 2 käis esialgu kaasas P.O.S.'i selleaastase ametliku albumi, Never Better'iga.
Meat Tape on, kui mitte midagi muud, siis väga variatiivne ning kvaliteetne muusika. Line-up on stiililiselt lausa hullumeelselt segane: kokku on ühele kogumikule sattunud nii hip-hop, kui ka punk ja indie rock akte ning kõike vahepealset. Kõrvuti on näiteks post-punk bändi Tornavalanche'i ja ühe kaksiklinna prominentsema hip-hop akti, Heiruspecs'i lood. Väljaspool P.O.S.'i kurja-geeniuslikku maailmavaadet pole vist mitte kuidagi võimalik kõrvutada indieakti The Velvet Teen ja latiino- horrorcoreräpi gruppi Grayskul'i. Pakatab see kogumik ka P.O.S.'i koostöödest, näiteks selliste tegelastega nagu Mux Mool (elektroonika), Booka B (trip-hop), Themes (folk) ja Solid Gold (new wave). Kontekstist välja kargavad sellised lood nagu Vache Va... Grrr! (Beret), mis langeb stiililiselt speed metali kategooriasse ning We Are Genius Millionaires (The Plastic Constellations'i esituses), mis on Grrr!'iga võrreldes nagu päev ja öö - mõnus, klaverine, valjude trummidega pehme muusika.
Peale erisuguste stiilipommide on sel albumil ka mitu remix-lugu. Näiteks Grayskul'i kõige tuntum singel Scarecrow on teinud läbi P.O.S.'i muusikalised katsetused ning saanud teistsuguse instrumentaali ja lisavärsi. Minu maitseeelistuse jaoks on originaallugu kõrva jaoks parem, ent huvitav on see katsetus siiski.
Silma paistab avalugu Crispin Glover, mis on minu arvestuse järgi juba kolmandal kogumikul: mõned aastad tagasi ühel False Hopes ilmutisel ning käesoleval aastal remiksina Never Better'il. Enne selle versiooni kuulmist ei teadnudki ma, kust on pärit ühes vanemas loos sämpeldatud helikatkend "...and sing along to the soviets!" Teine puhtalt P.O.S.'i enda lugu, What's That Buzzing on lühike, kuid kõlab täpselt nagu midagi, mis Ipecac Neat'ist maha jäi - ühe sõnaga: hea.
Auhinna parima refrääni eest võiks saada I'm Coming Back koos 2Mex'i ja Die The Hunter'iga:

The AC's broken, but the breeze feels right,
keep the windows open, keep the seatbelt tight,
no distress, i promise i'm coming back,
i promise i'm coming back, i promise i'm coming back around here...


Sel kogumikul on väga vähe tegemist vegetarismiga, kuid mõlemal Meat Tape'l on albumikaanel liha söömise barbaarsust illustreerivad kujundid. Esimesel Meat Tape'l on kaanepildil nuga, kahvel ja keskel taldrik millele on asetatud verine seajalg (vaata siit) ning Meat Tape 2'l on kaanepildiks metallkandikule asetatud verine inimorgan, mis meenutab pakendatud seamaksa. Võib ainult oletada, et nii antakse mõista, et inimene ja loom võivad olla väga erinevad olendid, kuid organid on meil samad. Meat is murder.

1. P.O.S. - Crispin Glover
2. Prof + P.O.S. + Mux Mool - Broadcasting
3. Building Better Bombs - We Weed We Wil Bong
4. P.O.S. - What's That Buzzing
5. Themes + P.O.S. - The Soldier Trade (Booka B Remix)
6. The Plastic Constellations - We Are Genius Millionaires
7. Minus The Bear - Knights (P.O.S. Remix)
8. 2Mex + Die The Hunter ft. P.O.S. - I'm Coming Back
9. Heiruspecs - 5ves (P.O.S. Remix)
10. Tornavalanche - Only The Nerds Get Pissed
11. Mel Gibson And The Pants ft. P.O.S. - Collars Popped and Loaded
12. Solid Gold ft. P.O.S. - Sound Asleep
13. Grayskul - Scarecrow (P.O.S. Remix)
14. Beret - Vache Va...grrr!
15. The Velvet Teen - Noi Boi
16. Big Quarters + P.O.S. - Grab Hands
17. William Elliot Whitmore - Does Me No Good (Daytrotter Session)

Info:
Wikipedia
Myspace
Last.Fm
Koduleht

Lae alla: 105 MB - Megaupload